26 листопада
Завантажити ще
back icon

Імунолог Андрій Волянський: Успішність вакцинації залежить від грамотної інформаційної політики, а її немає

Імунолог Андрій Волянський: Успішність вакцинації залежить від грамотної інформаційної політики, а її немає
Фото: ФБ Андрія Волянського/HakanGERMAN з сайту pixabay

Зростання захворюваності COVID-19 в Україні випереджає прогнози Національної академії наук, західні області вже в зоні ризику потрапляння в "червону" зону, активніше стали хворіти діти. Стає все більше сертифікатів, все ширше робиться область їх застосування. При цьому всі в передчутті того, як будуть "втілюватися в життя" обіцяні привілеї вакцинованим - в загальному, пандемія не дає нудьгувати ні уряду, ні народу.

Пандемія скоро закінчиться

- Андрію Юрійовичу, чому вакцинованим, які можуть і заражатися, і заражати, за новими правилами буде "все можна", а всім іншим - ні?

Андрій Волянський

Андрій Волянський

Фото: ФБ Андрія Волянського

- Це не українська, а загальносвітова політика. Всупереч науковим дослідженням, вакцинація визнана єдиним способом зупинки пандемії. Вона повним ходом йде в усьому світі, вже введено 6 мільярдів доз, і потрібно ввести ще стільки ж. Тому зараз будь-яку аргументацію, яка будь-яким чином буде стримувати вакцинацію, оголосять не просто неконструктивною, а шкідливою і маргінальною.

- І ця позиція найближчим часом не зміниться?

- Протягом півроку - ні, ці 6 мільярдів вакцин адже треба буде ввести. Але ситуація може змінитися на краще лише завдяки тому, що захворюваність різко піде на спад, коли потенціал пандемії буде вичерпано.

- На чому базується цей потенціал?

- На імунному прошарку: коли більшість людей захищені, для пандемії немає "горючого матеріалу".

- Т о  ми повинні пережити цю хвилю, а там стане легше?

- Так, що б там хто не говорив про 2022 й і 2023 рік, закінчиться вона досить скоро. Але в найближчі місяці буде і сплеск захворюваності, і ажіотаж, і нагнітання, і дискримінація за принципом вакцинований/невакцинований.

- Як ви оцінюєте користь і необхідність сертифікатів через " Дію "?

- В принципі, "зелені паспорти" - це хороша ідея. Коли він є, людині не треба пояснювати, що у неї є антитіла, що вона перехворіла. У неї є маркер того, що вона не є небезпечною для оточуючих. Але реалізація цієї ідеї ненормальна. Люди, які перехворіли, але не лежали в стаціонарі і не підтверджували свій діагноз, не отримають цей сертифікат. Довести це просто - тестом на антитіла, але ніхто цей аналіз не прирівнює до сертифікату.

Інформація про вакцинацію в "Дії" є, а ось "зелених паспортів", які б показували, що людина перехворіла або здала негативний ПЛР-тест, поки немає. І в цьому плані теж дискримінація: чому немає інформації, що у людини є інші варіанти захисту, крім щеплення?

Світ закриється для українців найближчим часом

- Чи не закінчиться примус педагогів до вакцинації тим, що нікому буде працювати?

- Це все з тієї ж "опери" про дискримінацію. Люди не зобов'язані інформувати ні керівництво школи, ні кого б то не було, вакциновані вони чи ні. Але їх змушують це робити.

- Страх вакцинації викликаний фобіями, недостатньою поінформованістю?

- Хтось не хоче, тому що перехворів, хтось побоюється через хронічні захворювання. Результати свіжих досліджень говорять про те, що понад 56% українців з різних причин не хочуть вакцинуватися. І тут потрібна грамотна інформаційна політика щодо і вчителів, і літніх людей в цілому, але її немає. Тому люди керуються іншими джерелами, і домінують все-таки антивакцинальні настрої.

- Педагогів примушують робити щеплення, а що з медиками?

- Охоплення вакцинацією що у вчителів, що у медиків - близько 40%.

- Ще не закінчився вересень, а діти стали хворіти ковідом набагато частіше. Може, варто було відразу починати навчання в онлайн-форматі?

- Ні, треба було перед початком навчального року виявити не хворілих вчителів за допомогою аналізу на антитіла і прищепити їх. Дітей ми не прищеплюємо, вони будуть хворіти, але легко. Важливо, щоб вони, захворівши, не заражали ні вчителів, ні своїх бабусь-дідусів.

- Лікарі кажуть про стрімке зростання госпіталізацій в останні дні. Чи можна зараз знизити навантаження на стаціонари і якими заходами?

- Заходи можуть бути лише одні - це адресний захист. Хворіють і важко хворіють люди похилого віку, так було і в попередні хвилі, і зараз. 80% всіх смертей - це пацієнти 60+, їх треба захистити і вакцинацією, і масковим режимом, і соціальною дистанцією. Тобто потрібно адресно захищати вразливих. У нас з понад 10 мільйонів зроблених щеплень тільки 2,8 мільйона введено людям від 60 і старше. Найгірша ситуація з тими, кому 80 і більше - другою дозою вакциновано всього 5,9%. І їм ніхто не пояснює, що при летальності 18% ймовірність трагічного результату дуже висока.

- Для стримування поширення хвороби, може, потрібно закривати кордони вже зараз?

- Ті країни, в яких епідемічна ситуація трохи краща, вже ставлять бар'єри для тих держав, у яких вона гірше. Не закриття кордонів, а якісь обмеження в переміщенні людей, безумовно, будуть. І, швидше за все, не Україну доведеться захищати від приїжджих, а інші країни від українців. Думаю, вже найближчим часом всі переведуть Україну в "червону" зону.

- Зміни карантинних правил з наступного тижня допоможуть призупинити хвилю?

- Карантин повинен бути не за територіальним принципом, а за принципом захищений/не захищений. На людей, які захищені, немає сенсу навіть маски надягати. І навпаки - потрібно оберігати тих, хто не захищені. Але у нас захищеними вважаються тільки вакциновані, а повинні - і ті, хто зробив щеплення, і які перехворіли. При цьому є певний відсоток вакцинованих, які не відповіли на вакцинацію, тобто вони теж не захищені. Перевірити це можна за допомогою аналізу на антитіла, який ніхто не пропонує робити щепленим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Випробувано на собі: як я 10 днів страждала від побічних ефектів вакцинації і чому це добре